Ana sayfa Guncel 6 Nisan 2022 petrol fiyatları

6 Nisan 2022 petrol fiyatları

272
0

Avrupa Birliği’nin şu aşamada Rus petrolüne yönelik yaptırımı gündeme almaması petrol fiyatlarındaki düşüşün durmasına yol açtı.

ABD ham petrolü ve Brent petrol fiyatlarında kararın ardından düşüş sınırlandı. ABD ham petrolü 102 dolar seviyesinden işlem görürken, Brent petrol de 106 dolarda seyrediyor.

Fiyatlardaki yükselişte, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik kömür ambargosu kararı etkili oldu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün, Rusya’ya karşı uygulanacak 5. yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan kömür ithalatına yılda 4 milyar euro değerinde yasak getireceklerini duyurdu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Rusya’ya fosil enerji bağımlılığından çıkışın kömürle başlayacağını, ardından petrol ve gazın takip edeceği söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle AB’nin Rus enerji sektörüne resmi olarak uyguladığı ilk ambargo olarak öne çıkan bu kararı, küresel petrol piyasalarında arz daralması endişelerine yol açtı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Kiev yakınlarındaki Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Avrupa ile eş zamanlı olarak bugün, Rusya’ya yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklayacaklarını duyurdu.

ABD ve G7 ülkelerinin, 5. yaptırım paketinde dört önemli Rus bankasına tam işlem yasağı getiren AB’ye katılarak Rus finans kurumlarına yönelik yaptırımlarını genişletmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here