Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’den UCM Başsavcısının Kararına Tepki

ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’den UCM Başsavcısının Kararına Tepki

haber haber -
22 0

ABD Başkanı Biden’dan UCM Başsavcısının Kararına Tepki

ABD Başkanı Joe Biden, yazılı bir açıklama yaparak Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han’ın İsrailli liderlere karşı yaptığı yakalama kararı başvurusuna tepki gösterdi. Biden açıklamasında, “UCM Başsavcısının kararı utanç verici. İsrail ile Hamas’ı bir tutmak mümkün değil. İsrail’in güvenliğine yönelik tehditlere karşı daima onun yanında duracağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Blinken’dan Açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da UCM Başsavcısı Karim Han’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ilişkin yaptığı yakalama kararı başvurusunu reddettiklerini belirterek, “Başsavcının İsrail ile Hamas’ı eşit görmesini reddediyoruz.” dedi. Blinken, UCM’nin İsrail üzerinde yargılama yetkisi olmadığını vurgulayarak, Han’ın “kendini savunma hakkını” İsrail’e tanımadığını ileri sürdü.

Netanyahu ve Gallant için Yakalama Kararı

UCM Başsavcısı Karim Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında yakalama kararı başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. Han, ayrıca Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ve askeri kanadı liderlerinden Muhammed ed-Dayf hakkında da benzer bir karar almıştı.

İlgili Yazılar