Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Afganistan’da Seller Felaketi: En Az 18 Kişi Hayatını Kaybetti

Afganistan’da Seller Felaketi: En Az 18 Kişi Hayatını Kaybetti

haber haber -
25 0

Faryab ve Gor Vilayetlerinde Yaşanan Seller Felaketi

Afganistan’ın Türkmenistan sınırındaki Faryab vilayeti ile Gor vilayetinde meydana gelen seller felaketi sonucunda en az 18 kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin kuzey vilayetlerinde son haftalarda etkili olan aşırı yağışlar, ölenlerin sayısının 400’e yaklaşmasına sebep oldu.

Faryab Valiliği Sözcüsü İsmetullah Muradi’nin Açıklamaları

Faryab Valiliği Sözcüsü İsmetullah Muradi, vilayetteki seller nedeniyle en az 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 2000 dönümden fazla tarım arazisinin kullanılamaz hale geldiğini, 1000’den fazla evin hasar aldığını ve 300’den fazla hayvanın telef olduğunu belirtti.

Afganistan’da Yıllık Seller Felaketleri

Afganistan’ın kuzeyinde özellikle Bağlan, Badahşan ve Tahar vilayetlerinde yaşanan seller her yıl yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) geçen hafta meydana gelen sellerde 300’den fazla insanın yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Afganistan’da kış aylarında yağan karın erimesi, şiddetli yağışlar ve yetersiz altyapı nedeniyle meydana gelen seller, can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Ülkede her yıl yüzlerce kişi seller nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

İlgili Yazılar