Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Filistin Özel Raportörü: “Gazze’de Yaşananlar Soykırım”

BM Filistin Özel Raportörü: “Gazze’de Yaşananlar Soykırım”

haber haber -
38 0

Francesca Albanese, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Değerlendirdi

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Tunus’ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı sürdürdüğü saldırıları “insani ve demokratik değerlere yönelik açık bir meydan okuma” olarak nitelendirdi.

“Gazze’deki Durumu Görmezden Gelemeyiz”

Albanese, “Şu an Gazze’de olup bitenleri nasıl görmezden gelebiliriz? Bu bir trajedi” ifadelerini kullanarak, Gazze’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

İsrail’in Hedefi: Tüm Filistinlilere İntikam Almak

Albanese, İsrail’in Gazze’de 35 bin insanı öldürdüğünü, bu saldırılarla işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki tüm Filistinlilerden intikam almayı hedeflediğini belirtti.

Uluslararası Topluma Çağrı

İsrail’in saldırılarının durdurulması için uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yapan Albanese, “Yaşananlar bir savaş değil, tereddüt etmeden bunun bir soykırım olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Öğrenci Hareketlerine Destek Çağrısı

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı gerçekleştirilen protestolara da değinen Albanese, “Dünya çapında bu zulmü durdurmak için harekete geçen ve sistemleri sarsan öğrenci hareketlerine destek olmalıyız” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 971 Filistinli öldürüldü, 78 bin 641 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.”

İlgili Yazılar