Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haberler
  4. »
  5. Dizel Otomobillerin Sayısında 4 Milyon Tane Sınırının Aşıldığı Açıklandı

Dizel Otomobillerin Sayısında 4 Milyon Tane Sınırının Aşıldığı Açıklandı

admin admin -
51 0

Türkiye İstatistik Kurumu’nun tarafından açıklanmış olan rakamlara bakılırsa dizel otomobillerin sayıları çok büyük bir oranda artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre dizel otomobillerin sayıları büyük oranda artış göstererek 4 milyon sınırını aştı. Eylül 2017 itibari ile Türkiye’de trafiğe çıkan araç sayısı 21 milyon 940 bin 757 rakamına ulaşırken toplam taşıt sayısının yüzde 54’lük bölümü ise otomobillerden ulaştı.

Benzinli Araç Sayısı Büyük Oranda Azaldı

Trafikte olan toplam araç sayısının yüzde 26,1’lik bölümü benzinli araçlardan oluştu. Trafikte Eylül ayı itibari ile toplamda 3 milyon 89 bin 591 benzinli araç olduğu açıklanırken bu rakam geçen yıla göre gerileme gösterdi. Trafikte olan LPG’li araç sayısı ise 4 milyon 574 bin 376 adet olarak açıklanırken bu rakamda toplam otomobiller arasında LPG’li araçların yüzde 38,6 seviyesine gerilemesine neden oldu.

Dizel Araçların Sayısında Artış Yaşanması Dikkat Çekti

Trafikte olan dizel araç sayısı ise büyük oranda artış gösterdi. 2016 yıl sonu itibari ile Türkiye yollarında toplamda 3 milyon 803 bin 772 adet dizel araç bulunurken bu rakam 2017 yılının Eylül ayı sonu itibari ile 4 milyon 139 bin 491 seviyesine yükselmeyi başardı. Bu sayede dizel araç sayısı 4 milyon sınırını daha yıl sonuna gelmeden aşmayı başarırken aynı zamanda trafikteki benzinli araç sayısı da aşılmış oldu. LPG’li araç sayısı ile de fark kapatılmaya başlanırken yıl sonuna kadar bu farkın daha da kapatılmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Elektrikli Araç Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Dünyanın pek çok ülkesinde kademeli olarak benzinli ve dizel araçların yasaklanması konusu tartışılmaya devam ederken ülkemizde de hibrit ve elektrikli araçlara olan yönelim dikkat çekmeyi sürdürüyor. Özellikle de ülkemizde her geçen gün petrol fiyatlarının artması insanları alternatif yakıt çözümleri aramaya mecbur hale getirirken yabancı ülkelerde de hava kirliliği sorunları nedeni ile elektrikli araçlara yönelim yaşandığı dikkat çekiyor. Özellikle de 2040 yılı sonuna kadar trafikte olan elektrikli araç sayısının büyük oranda artış göstermesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir