Ekmek İsrafında Son Nokta!

  180
  0

  Ekmek almak için fırına gidecekler dikkat gramajlar değişti! 1 Ocak 2018 itibariyle başlayan ekmekte israf dönemine son çalışması kapsamında Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği tarafından ekmeklerin gramajları yeniden belirlendi. Peki en düşük ekmek gramajı ne kadar olacak?

  Son yıllarda artan ekmek israfının önüne geçilmesini amaçlayan gramj düşürme projesi kapsmaında ekmekler bugün itibariyle daha düşük gramajlı olarak üretilmeye başlandı. Milyonlarca ekmek israfını sonlandıracak uygulama Türkiye genelinde başlarken, ekmekte gramajlar düşürülmnüş oldu.

  Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği kapsamında yapılan yeni değişiklikle bu sabah 1 Ocak 2018 itibaren ekmek çeşitlerinin en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10’ar gram artırılarak piyasaya arz edilmesi sayesinde ekmek israfının önüne geçileceği kaydedildi.

  Ekmek tüketiminde önemli bir liderliği elinde bulunduran Türkiye’de tüketimde yaşanılan büyük israfın önüne geçirecek projede ilşk gün bugün. Bu sabah 1 Ocak 2018 itibariyle ekmekte israfa son verecek yeni uygulamanın startı verildi.

  Konuyla alakalı kısa bir açıklamada bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, “2018 yılı inanıyorum ki israfın en alt seviyelere ineceği yıl olacaktır. Ekmek üreticileri olarak bu çalışmayla ekonomimize de önemli bir katma değer yaratacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

  Yeni uygulamayla, günlük üretilen 90 milyon 900 bin ekmekte israf oranının önemli ölçüde azalacağını belirten Balcı, “İlk çalışmamızda ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürülmesi elimizdeki somut verilerdir. 2018 yılı inanıyorum ki israfın en alt seviyelere ineceği yıl olacaktır. Ekmek üreticileri olarak bu çalışma sayesinde Türkiye ekonomisine de önemli bir katma değer yaratacağını ifade edebiliriz” dedi.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here