Hakan Atilla davasında karar verildi

  146
  0

  ABD’deki Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın davasında karar verildi. Jüri üyeleri, Hakan Atilla’ya yöneltilen 6 suçtan 5’inde Atilla’yı suçlu buldu. Atilla sadece ‘kara para aklama’ ithamından suçsuz bulundu. Atilla’nın cezasını Yargıç Richard Berman belirleyecek. Atilla’ya atfedilen suçlar arasında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek, ABD’yi aldatma suçuna iştirak etmek, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek, kara para aklamak ve kara para aklama suçuna iştirak etmek bulunuyordu. Karar açıklandığında Atilla’nın eşi gözyaşlarına boğuldu.
  Hakan Atilla davasında karar verildiABD’nin New York’ta kentinde 11 günlük Noel tatilinden sonra yeniden başlayan davada Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın eşi Burçin Atilla da ilk defa duruşmaya katıldı. Jüri üyelerinin Berman’a bir not ilettiği ve notta “Hakan Atilla hakkındaki tüm suçlarda değil de bazı suçlarda hemfikir olursak ne yapmalıyız” diye sordukları belirtildi.

  5 İTHAMDAN SUÇLU, KARA PARA AKLAMADAN SUÇSUZ BULUNDU

  Yargıç Berman, jüri üyelerinin tüm suçlamarla ilgili karar verdiğini duyurdu. Atilla, 5 suçtan dolayı suçlu bulunurken, para aklamadan ise suçsuz bulundu. Atilla’nın cezasını Yargıç Richard Berman belirleyecek.

  Karar açıklandığında Atilla’nın eşi gözyaşlarına boğuldu.

  Atilla’ya yöneltilen suçlamalar şunlardı:

  – ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma,

  – Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma,

   

  – Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,

  – Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,

  – Kara para aklamak için kumpas kurma,

  – Kara para aklama.

  Jüri üyeleri Çarşamba günü mahkemeye yazılı bir not ile ulaşarak Hakan Atilla’yı “yalnızca bazı iddialardan suçlu bulmaları durumunda ne olacağı” sorusuna yanıt aramıştı. Mahkeme başkanı Richard Berman’ın yazılı notla gelen bu soruya karşı jüriden “müzakereye devam etmeleri ve bir karara varmaya çalışmalarını” istemişti

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here