Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. İHA ve SİHA’lar komşuyu kızdırdı

İHA ve SİHA’lar komşuyu kızdırdı

haber haber -
8 0

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonu olan eKathimerini’de yer alan bir haber Atina yönetiminin son dönemde Türk yapımı insanız hava araçları (İHA veya drone) ve silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) başka ülkelere satmasından büyük bir endişe duyduğunu aktardı.

Yunanistan’ın bu durumdan rahatsız olduğu ve güvenlik endişesi yaşadıklarına dikkat çeken gazete, Atina yönetiminin İHA ve SİHA’ların Ege ve Doğu Akdeniz’de yayılmasını engellemek için hem operasyonel hem de diplomatik bir çözüm arayışında olduğunu yazdı.

20 Aralık’ta Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nın bir toplantı gerçekleştirdiği ve burada gündemin Türk İHA ve SİHA’ları olduğu kayıtlara geçti. Bu toplantı sırasında Türk İHA ve SİHA’larının yarattığı ciddi güvenlik sorunları da masaya yatırıldı.

Türkiye’de kullanılan İHA ve SİHA’larının bölgedeki hareketlerini Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin son yıllarda izleyip haritalandırdığı da belirtildi. Gazete, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde Ankara’nın İHA’ları aktif bir şekilde kullandığını da hatırlattı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir