Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran Dış Politika Gündemi: Nükleer Silahlar ve Bölgesel Gelişmeler

İran Dış Politika Gündemi: Nükleer Silahlar ve Bölgesel Gelişmeler

haber haber -
42 0

Kenani: “İran’ın Nükleer Doktrininde Değişiklik Yok”

Kenani, Tahran Uluslararası Kitap Fuarı’nda düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin dış politika gündemini ve bölgesel gelişmeleri ele aldı. Son haftalarda bazı siyasilerin Ayetullah Ali Hamaney’in nükleer silahları yasaklayan fetvasının değişebileceğini iddia etmesine atıfta bulunan Kenani, “İran’ın nükleer doktrininde değişiklik olmadı. İran, fetva doğrultusunda nükleer silahların üretilmesini ve kullanılmasını yasaklamıştır.” şeklinde konuştu.

Kenani: Kitle İmha Silahları Tehlike Oluşturuyor

Kenani, kitle imha silahlarının uluslararası güvenliğin yanı sıra insanlık için tehdit oluşturduğuna inandıklarını vurguladı.

Filistin İçin Sanal Konsolosluk Açılabilir

Kenani, İran’ın Filistin vatandaşları için sanal bir konsolosluk açma planları yaptığını ve şu anda sistemin test aşamasında olduğunu aktardı. Kenani, “Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Filistin için sanal bir büyükelçiliğin açılması için gerekli mekanizmalar test aşaması olarak yürütüldü.” dedi.

İran’dan İsrail’e Nükleer Silah Yanıtı

Meclis Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Üyesi ve muhafazakar Milletvekili Cevad Kerimi Kuddusi’nin Hamaney’in fetvasının değişmesi halinde ilk nükleer denemenin bir hafta içinde yapılacağı şeklindeki iddiaları ülke içinde tartışmalara neden olmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi, nükleer silah üretimine karşı olduklarını belirtmişlerdi.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Harrazi, İsrail’in nükleer silah tehdidi durumunda Tahran’ın stratejisini değiştirebileceğini açıklamıştı. Harrazi, “Devrim liderliğinin (Hamaney), nükleer silahların yasak olduğu yönünde fetvası var ancak düşman sizi tehdit ederse doktrininizi değiştirmeniz gerekir.” ifadelerini kullanmıştı.

Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Rafael Mariano Grossi, Tahran’ın istemesi halinde “birkaç” nükleer bomba yapmaya yetecek kadar zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu duyurmuştu.

İlgili Yazılar