‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ Açılış Davetine Yoğun İlgi

  118
  0

  14 Aralık’ta UNIQ Müze’de kapılarını açacak olan dünyanın en büyük ve en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’nın açılış davetine çok sayıda isim katıldı.

   

  Leonardo Da Vinci’ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası sergi, prömiyerini yaptığı Brugge’ün (Belçika) ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başlıyor. Kapılarını, UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de özel bir davetle açan sergiye; iş dünyası, basın ve ünlü isimler katılım gösterdi. Azra Kohen, Sadettin Saran, Nilay Dorsa, Tuba & Azra Çetin, Sedef Çalarken, Gül Gölge Saygı davete katılan isimler arasındaydı.

   

  Sergide, Madame Tussauds İstanbul’un meşhur Leonardo Da Vinci balmumu figürüyle karşılanan davetliler Rönesans döneminin en büyük dahisini keşfetti. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; el yazması, tablo ve çizimlerin de replikalarının dahil olduğu 200’e yakın eseri inceleyen konuklar 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleriyle Flying Machine’i de deneyimlediler. Gözlüklerle Haliç Köprüsü’nden uçarak 15 yy. İstanbul’unun üzerinden geçen konuklar benzersiz bir deneyim yaşadılar.

   

  Davette, en dikkat çekici ve en önemli ayrıntı ise; 5 metrelik boyu ile Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası oldu.

   

  7’den 77’ye herkese hitap eden ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisi 7 Nisan 2018’e kadar haftanın her günü (10:00-22:00) ziyarete açık olacak.

   

  14 Aralık 2017 – 7 Nisan 2018

  Yer: UNIQ İstanbul / UNIQ Müze

  Küratör: Jean-Christophe HUBERT

  Sergi Teknik Direktörü: Vincent Damseaux

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here