Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Londra Üniversitesi Koleji LSE Öğrencileri Çadır Eylemi Başlattı

Londra Üniversitesi Koleji LSE Öğrencileri Çadır Eylemi Başlattı

haber haber -
39 0

LSE Öğrencileri, Üniversite Yönetimine Karşı Çadır Eylemi Başlattı

Londra Üniversitesine bağlı kolejlerden biri olan LSE’de öğrenciler, üniversite yönetiminin taleplerine yanıt vermemesi üzerine ülkedeki ve dünyadaki birçok üniversitede olduğu gibi yerleşme eylemi başlattı.

Üniversiteye Dışardan Girişler Yasaklandı

Eylemin başlaması ve çadırların kurulmasının ardından üniversiteye dışardan girişler yasaklandı. Binaların girişlerinde bulunan güvenlik görevlileri, yalnızca LSE kimliği bulunanları binalara aldı.

116 Sayfalık Rapor Ortaya Çıktı

Yüksek lisans öğrencisi ve Filistin Topluluğu sözcüsü Ethan Chue, LSE’nin İsrail’le işbirliği yapan şirketler, yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde bulunan şirketler ve fosil yakıtlar üretici ve satıcıları ile silah üreticileriyle ilişkilerini ortaya koyan 116 sayfalık bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Üniversiteyle Görüşmeler ve Talepler

Chue, üniversite yönetimiyle ekim ayından bu yana görüşmeye çalıştıklarını ancak taleplerin yalnızca bir kere dinlendiğini belirtti. Ocak ayında gerçekleşen görüşmede LSE’yi Gazze’de ateşkes çağrısı yapmaya ve İsrail’le ilişkilerini sona erdirmeye davet ettiklerini belirtti.

Eylemin Amacı

LSE’de çadırların kurulmasıyla üniversite yönetiminin yeniden görüşmeyi kabul ettiğini ancak henüz bir sonuç çıkmadığını dile getiren Chue, “Dikkatleri Gazze, Refah ve Batı Şeria’ya çekmek için bu eyleme başladık” dedi.

İlişkiler ve İşbirlikleri

Chue, raporlarının, LSE’nin İsrail ordusuna silah, mühimmat ve bomba sağlayan şirketlerle işbirliği yaptığını ortaya koyduğunu belirtti. Ayrıca LSE’nin işgal altındaki Filistin topraklarında faaliyet gösteren şirketlerle de işbirliği bulunduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar