MELEKLERDEN MUHTEŞEM “FASHION SHOW” KUTLAMASI!

  98
  0

  CNR EXPO Yeşilköy’de sağlık sektörüne ve ülke ekonomisine katma değer sağlamak amacıyla gerçekleştirilen İstanbul Health Expo’da (İstanbul Sağlık Fuarı); hem üretici firmalar yabancı alıcılarla buluşturuluyor, hem de sektörün gelişimine katkı sağlayan kongre ve sempozyumlar düzenleniyor.

  CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, “Fuarımızda 240’ın üzerinde marka Ar-Ge ve inovasyon harikası sağlık ürünlerini sergiliyor. İstanbul Health Expo kapsamında düzenlenen kongre, sempozyum, çalıştay ve toplantılar fuarı klasik bir fuar olmanın ötesine taşıyor. İş güvenliği uzmanları, akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcileri, fuar kapsamında düzenlenen etkinliklerde ulusal ve uluslararası ölçekte iş sağlığı ve güvenliği, sağlık turizmi gibi pek çok genel konuları ayrıntılarıyla ele alıyorlar.”

  Medikal ve sağlık sektöründeki yeni teknoloji ve uygulamalara ev sahipliği yapan “5. Hastane Donanımları, Medikal Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Fuarı (İstanbul Health Expo-İstanbul Sağlık Fuarı) ile 3. Uluslararası Bütünleşik Sağlık ve Bakım Kongresi Yeşilköy’de başladı. Sağlık çalışanlarına spesifik konularda kongre, seminer, sempozyumların verildiği İstanbul Health Expo’da aynı zamanda üretici firmaların sağlık alanındaki ürün ve projeleri de yabancı alıcılarla buluşturuluyor. CNR EXPO Yeşilköy’de 2 Aralık tarihine kadar devam edecek fuar, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından, Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu (SADEFE) iş birliğinde düzenleniyor. Fujitsu ana sponsorluğunda düzenlenen fuar, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER), KOSGEB ve Tüm sağlık Kuruluşları Derneği’nin (TÜMSAD) desteğiyle gerçekleştiriliyor.

  20 ülkeden tıbbi cihaz ve malzeme alıcıları ağırlanıyor

  Türkiye’nin sağlık sektöründe başarılarının uluslararası platformlarda sergilendiği fuarın açılışına katılan İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, fuarın sağlık sektörü için olan önemine değindi. Türk sağlık sektörünün Avrupa’nın en önemli sağlık merkezlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, “Türkiye’nin sağlık alanındaki başarılarının uluslararası platformlarda sıklıkla dile getirildiği, sağlık alanında geliştirdiği sistemler ve projelerin örnek alındığı şu günlerde, bu yıl 5’incisini düzenlediğimiz İstanbul Health Expo Fuarı’na olan yabancı ilgisi bizi çok memnun etti. Fuarımıza, Suudi Arabistan, Katar, Kosova, Ürdün, Lübnan, İran ve Irak başta olmak üzere 20 ülkeden tıbbi cihaz ve malzeme alıcıları kalıtım gösterdi” diye konuştu.

  240’ın üzerinde marka

  Şenel, fuarın ihracatçı ve yatırımcı firmalar için önemli avantajlar sağladığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık turizmindeki fırsatları göz önüne sermek amacıyla düzenlediğimiz fuarımızda, Türkiye’nin önde gelen hastanelerini uluslararası sağlık turizmi acenteleri ile buluşturuyoruz. Sektörün İstanbul Health Expo ile dünya sağlık turizmi pastasından aldığı payı artıracağına inanıyoruz. Fuarımızda 240’ın üzerinde marka Ar-Ge ve inovasyon harikası ürünlerini sergiliyor.”

  Yarım milyon kişiye evde bakım aylığı ödeniyor

  İstanbul Sağlık Fuarı ve kongrenin bir arada olmasının, bunun sempozyumlarla da desteklenmesinin önemine değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, Sağlık Bakanlığı’nın veri sistemine entegre edilecek iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin hayata geçirecekleri bir veri tabanı oluşturacaklarını söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi de şöyle konuştu: “Bakıma muhtaç tüm engelliler ve yaşlıları kapsamımız altına aldık. Bakıma muhtaçlarımızı ailelerinin yanından koparılmadan bakımlarını sağlamak için uğraşıyoruz. Vatandaşlarımıza evde bakım hizmeti başlattık, bu kapsamda 498 bin 488 kişiye evde bakım aylığı ödüyoruz. Ailesinin başa çıkamadığı ağır engellilerimize destek veriyoruz. Yarı hastane donanımlı bakım merkezlerimize gelecek her türlü desteğe ihtiyacımız var. Akademisyenlerden gelen önerilere çok önem veriyoruz. STK ve vatandaşlarımızın katkılarını da bu işin içinde görmek istiyoruz.” Genel Sağlık Sigortaları Genel Müdürü Mustafa Özderyol da “SGK olarak artık ülkemizdeki nüfusumuzun yüzde 99’unu kapsamız altında aldık. 2017 yılında 77 milyar TL harcama yaptık” diye konuştu.

  Evde hasta bakanların yüzde 91’i kadın

  Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu (SADEFE) Genel Sekreteri Mine Tuncel, evde bakıma ihtiyacı olan insanlara yardım ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Bakıma muhtaç olan insanlarımıza bakanların yüzde 91’ini kadınlar oluşturuyor. Bu nedenle biz de hasta yakınlarına psikolojik ve sosyal destek vermeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yine ses getiren Gönül Komşusu projemizde tamamen gönüllü kadınlarımızı bölgelerindeki hastalara bakar hale getirdik. Etimesgut’ta 50 civarı kadınımız çevresindeki hastalarına komşuluk yapıyorlar. 2018 yılında projemizi Gümüşhane, Trabzon, Yalova’ya ve kısa zamanda tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyoruz.”

  “Tıbbi cihaz malzemeleri için 9 milyar lira civarı harcama yapıyoruz”

  OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Bahat, 2.5 milyar dolarlık sağlık turizmini temsil ettiklerini belirterek, dünyanın dört bir yanından hastaların karaciğer nakli, göz nakli gibi ciddi müdahaleler için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi. RD Global Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Dinç de sektörde yerli ve milli üretimin önemine değinerek, “Bugün ABD tıbbi cihaz pazarının tamamına hakim. Ülkemizde tıbbi cihaz malzemelerine 9 milyar TL civarı harcama yapılıyor. Sağlıkta millileşme çok önemli. Daha çok çalışmalıyız. Bir Ar-Ge’si ya da fikri olan istediği zaman bize ulaşabilir” dedi.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here