Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haberler
  4. »
  5. Narenciye İçin Yeni Sene Dopingi

Narenciye İçin Yeni Sene Dopingi

admin admin -
35 0

Yurt dışında erken bir şekilde başlamış olan yeni sene kutlamaları, Türkiye’ninde narenciye ihtiyacının 3’te 1’lik kısmını karşılayan Adana ilindeki ihracatı çoğalttı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “İhracata şu anda mal yetiştiremiyoruz. Üreticimiz bu yıl çok mutlu ve sevinçli. Bu yıl hiçbir ürün ağaçta kalmayacak” dedi.

Yaklaşan yeni yıl nedeniyle yurt dışında Noel tatili kutlamaları başladı. Ülkelerin narenciye ürünlerini tüketme ihtiyacı ise arttı. Bu ihtiyacı karşılamak üzere hasat sezonunun ortalarına yaklaşan Adana’da ise narenciye bahçelerinde yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Bir taraftan bahçelerde narenciyeler işçiler tarafından bin bir emekle toplanırken, ihracatçılar da ürünlerini paketlemek için tesislerde fazla mesai yapıyor.

Türkiye’de yılda üretilen 5 milyon ton narenciyenin 1 buçuk milyondan fazlasını tek başına üreten Adana’da ise üretilen ürünün yüzde 60’ı ihraç ediliyor.

“Dünyanın birçok ülkesine narenciye ihraç ediliyor”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, dünyanın birçok ülkesine narenciye ihracatı yapıldığını belirterek, “Rusya’ya, Ukrayna’ya, Balkan ülkelerine, Avrupa’ya ve Irak’a ürünlerimiz şu anda gönderiliyor. Greyfurtlarımız ise Güney Afrika, Çin ve Japonya’ya kadar ihraç ediliyor” dedi.

Narenciye ürünlerinin fiyatlarının bu sene iyi olduğunu söyleyen Doğan, “Yılbaşı dopingi var şuanda. Portakal 50 ile 60 kuruş arasında, mandalina ise cinsine göre 70 kuruş ile 1,5 lira arasında değişiyor. Çiftçimiz bu yıl çok mutlu ve sevinçli. Bu yıl hiçbir ürün ağaçta kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, paketleme tesislerinde günlük 3 vardiya halinde çalışıldığı halde ihtiyaca yetişemediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir