Putin ile Doğu Guta’yı görüştü

  116
  0

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Doğu Guta’daki insanlık dramı ele alındı.ü
  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

  Ateşkes anlaşmasından saatler sonra Esed sivilleri hedef aldı

  BMGK’nın kararını değerlendirdiler

  Görüşmede Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde dün Suriye’de tüm taraflara yönelik özellikle çatışmaların olduğu bölgelere insani yardım girişlerine ve tahliyelere olanak sağlanması için en az 30 günlük ateşkes kararı alınması memnuniyetle karşılandı.

  BMGK, Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararı aldı

  Merkel ve Macron’un, kararın süratle ve tam uygulanmasının çok önemli söylediler.

  Suriye’de rejim ablukasındaki Doğu Guta’ya ölüm yağıyor

  Rusya’ya “rejime baskı yap” çağrısı

  Alman ve Fransız liderler Rusya’yı, Suriye rejimine hava saldırılarını ve çatışmaları durdurmak için azami baskı yapmaya çağırdı.

  Merkel ve Macron ateşkesin, Cenevre’deki barış görüşmeleri kapsamında siyasi çözüm çabaları için temel oluşturduğunu söyledi.

  Öte yandan Kremlin’den yapılan açıklamada da Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmede, ateşkesin, Suriye’deki terör gruplarına yönelik operasyonları kapsamadığının altını çizdiği söylendi.

  Doğu Guta’daki katliam

  Doğu Guta, Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

  Doğu Guta’ya 2011 Mart ayından 24 Şubat 2018’e kadar düzenlenen saldırılarda toplam 12 bin 763 sivil hayatını kaybetti.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here