Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan Yeni Anayasa Açıklaması

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan Yeni Anayasa Açıklaması

haber haber -
29 0

Kurtulmuş’un Yeni Anayasa Çalışmaları Hakkındaki Değerlendirmeleri

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meksika ve Küba ziyaretlerinin ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına ağırlık verdiğini belirterek, siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade etti.

Parlamentoda Uzlaşma ve Anayasa İmkânı

Kurtulmuş, Türkiye’deki 28. Dönem TBMM’sinin çok sesli bir yapıya sahip olduğunu ve partiler arasında uzlaşma zemini oluşturulması halinde istenilen bir anayasanın gerçekleşebileceğini vurguladı. Demokrasi adına kazanç olarak nitelendirilen görüşmelerin Türkiye’nin demokrasisine olumlu yansıyacağını belirtti.

Doğru Zemin ve Yöntemin Önemi

Yeni anayasa için doğru zeminin TBMM olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, her kesimin fikrinin alınması gerektiğini ve doğru yöntemin tespit edilmesi gerektiğini dile getirdi. Dayatmanın doğru olmadığını ifade eden Kurtulmuş, uzlaşma zemininin oluşturulması için çaba harcanacağını belirtti.

Anayasa Değişikliği ve Meclis Yetkisi

Kurtulmuş, siyasi partilerin anayasa değişikliği gerekliliğini kabul ettiğini ve yeni anayasanın tartışılacağı mekanın Meclis olduğunu belirtti. Meclisin anayasa yapma iradesine sahip olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, sürecin zehirlenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Filistin’e Destek ve Akademisyenlerin Durumu

Numan Kurtulmuş, Filistin’e destek veren akademisyenlerin ve öğrencilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, Türkiye’nin bu kişilere kapılarının açık olduğunu ifade etti. Siyonist baskılar nedeniyle işlerinden olanlara Türkiye’nin destek verdiğini belirtti.

İlgili Yazılar