Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haberler
  4. »
  5. Trump’a ağır suçlama: Bize ihanet ettin

Trump’a ağır suçlama: Bize ihanet ettin

admin admin -
32 0

Silah lobisinin güçlü kuruluşlarından NRA’nın (Ulusal Tüfek Derneği) önde gelen üyeleri, silah satışlarında kısıtlamaları savunan ABD Başkanı Donald Trump’ı kendilerine ‘ihanet etmekle’ suçladı. Bazıları, “Trump tabanının yarısını kaybetti” dedi.
Silah lobisinden Trumpa ağır suçlama: Bize ihanet ettin

ABD’de silah yasasının değişmesi tartışmaları yaşanırken, ABD Başkanı Donald Trump çarşamba günü Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı toplantıda sürpriz bir şekilde silah yasasında kısıtlamaları savundu.

‘ÖNCE SİLAHLARI GERİ ALIN SONRA MAHKEMEYE GİDİN’

Trump’ın dikkat çektiği konular silah satışı yapılan kişilerin geçmişinin araştırılması, silah satış yaşının 18’den 21’e yükseltilmesi, akıl hastalığı olanların silahlarının geri alınması oldu. Trump ayrıca, yarı otomatik AR-15 gibi ‘modern av’ silahlarının daha hızlı ateşleme yapmasını sağlayan kundakların da yasaklanması talebinde bulundu. ABD Başkanı, bir adım daha ileri giderek silahların geri alınması sürecinde mahkemelerin kararının beklenmemesini savundu ve “Önce silahı alın, sonra mahkeme sürecine gidin” diyerek yeni tartışmaların da fitilini ateşledi. NRA, Trump’ın seçim kampanyasına 30 milyon dolardan fazla bağış yapmıştı.

Silah lobisinden Trumpa ağır suçlama: Bize ihanet ettin
NRA (Ulusal Tüfek Derneği), ABD Başkanlık seçiminde Donald Trump’ı desteklemişti.

 

‘SİLAH LOBİSİNDEN KORKUYORSUNUZ’

Donald Trump, Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey ile Demokrat Senatör Joe Manchin’in hazırladığı silah reformu planıyla ilgili olarak “Yaş sınırıyla ilgili ne yaptınız?” diye sordu. Toomey, “Bir şey yapmadık” diyince, Trump “Neden biliyor musun? Çünkü NRA’dan korkuyorsunuz?” dedi.

Politikacıların silah lobisinden korkmamaları gerektiğini söyleyen ABD Başkanı, geçtiğimiz pazar günü NRA yetkilileri ile yaptığı toplantıda bu durumun artık bitmesi gerektiğini söylediğini de belirtti. Ülkede bulunan en büyük silah lobisi olan ve çoğu zaman beyaz ırkçılık hareketi ile anılan NRA, bu yasaklara karşı çıkıyor.

‘TABANININ YARISINI KAYBETTİ’

Trump’ın bu çıkışına NRA’nın önde gelen üyeleri çok sert tepki gösterdi. Muhafazakar haber sitesi Rogue Right’ın genel yayın yönetmeni olan Teksaslı NRA üyesi Joe Biggs, Trump’ın silahlara yargı sürecinden önce el koyma düşüncesini yorumlarken, “Bu hayatımda duyduğum en aptalca şey. Umarım sadece bir anlık akıl tutulması yaşadı. Umarım birisi onu arkaya çekip ‘Bu kadar aptalca bir şey söyleyerek tabanının yarısını kaybettin’ demiştir” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir