Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisi 2024 Yılı Birinci Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü

Türkiye Ekonomisi 2024 Yılı Birinci Çeyrekte Yüzde 5,7 Büyüdü

haber haber -
16 0

Cevdet Yılmaz, Türkiye Ekonomisinin Büyüme Performansını Değerlendirdi

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,7 büyüme kaydetti ve böylece 15 çeyrek üst üste büyümeyi başardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2024 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2,4 büyüme sağlandı.

Ekonomik Sektörler Pozitif Büyüme Gösterdi

Cevdet Yılmaz, tarım, sanayi ve hizmetler sektörlerinin 2024 yılı birinci çeyreğinde tamamının pozitif büyüme gösterdiğini belirtti. Katma değer artışı ise tarımda yüzde 4,6, sanayide yüzde 4,9, inşaatta yüzde 11,1, inşaat hariç hizmetlerde ise yüzde 4,8 olarak gerçekleşti.

Sabit Sermaye Yatırımları ve Net İhracatın Etkisi

Yılmaz, sabit sermaye yatırımlarındaki yüksek artışın büyümeyi desteklediğini ve önceki yılın aynı dönemine göre makine teçhizat yatırımlarında yüzde 11,9 oranında bir artış yaşandığını vurguladı. Ayrıca, net ihracatın büyümeye olumlu katkı sağladığı da bildirildi.

Ekonomik Göstergeler ve Hedefler

Cevdet Yılmaz, 2024 yılının ilk çeyreğinde cari açığın düştüğü, rezervlerin arttığı, risk göstergelerinin iyileştiği bir dönemde olduklarını belirtti. Emeğin milli gelirden aldığı payın arttığına dikkat çeken Yılmaz, enflasyonla mücadele ve işsizlik konularında da olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

İlgili Yazılar