Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda Yük Taşımaları Artıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda Yük Taşımaları Artıyor

haber haber -
20 0

1 Milyon 470 Bin Ton Yük Taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda bugüne kadar **1 milyon 470 bin ton** yük taşındığını açıkladı. Tarihi İpek Yolu’nun canlandırılmasını amaçlayan bu hattın önemli bir halka olduğunu vurgulayan Uraloğlu, Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan işbirliğiyle açılan hattın bölge için ne kadar kritik bir demiryolu ağı olduğunu belirtti.

İlk Ticari Taşıma Kazakistan-Türkiye Arasında Başladı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, 757 kilometre uzunluğunda olup Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye sınırları içerisinden geçiyor. Hattın önemi giderek artarken, **ilk ticari taşıma** 30 Ekim 2017 tarihinde Kazakistan-Türkiye arasında gerçekleşti. Hatta Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin’e yük taşımacılığı yapılıyor.

Çin’den Türkiye’ye 50 Bin Adet Yaşam Çadırı Taşındı

Uraloğlu’nun verdiği bilgilere göre, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden Çin’den Türkiye’ye **200 konteyner içerisinde 50 bin adet yaşam çadırı** taşındı. Bu hattın sağladığı katkılar önemli bir lojistik merkez olan Kars Lojistik Merkezi ile daha da arttı. Ayrıca Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars güzergâhında yıllık **bin 500 blok tren işletme** ve **6,5 ton yük taşıma** hedefleniyor.

Zengezur Koridoru’nun Etkinliği Artacak

Uraloğlu, Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın etkinliğini artıracak olan **Zengezur Koridoru**’nun önemine de değindi. Bu koridor, Azerbaycan’ın batı kısımları ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında demiryolu ve kara hatlarını birleştirerek Doğu-Batı ticaretinin artmasına olumlu katkı sağlayacak. Hem bölgesel hem de uluslararası ticaretin gelişmesine önemli bir destek sağlayacak olan Zengezur Koridoru, Orta Koridor’un etkinliğini artıracak ve bölgedeki stratejik konumu daha da güçlendirecek.

İlgili Yazılar