Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD ve İngiltere, Yemen’deki Hudeyde Havalimanı ve Kamaran Adası’na Hava Saldırısı Düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Hudeyde Havalimanı ve Kamaran Adası’na Hava Saldırısı Düzenledi

haber haber -
25 0

Husilerin Açıklamaları ve Eylemleri

‘Husilere bağlı el-Mesire televizyon kanalının haberine göre, ABD ve İngiltere’nin, 6 hava saldırısıyla Uluslararası Hudeyde Havalimanı’nı hedef aldığı ifade edildi. ABD ve İngiltere’nin, Yemen’in Kızıldeniz’deki Kamaran Adası’na da 4 hava saldırısı düzenlediği belirtilirken, saldırı ve sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi. Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.’

Deniz Ticareti ve Güvenlik

Husilerin eylemleri sebebiyle çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

Husilerin Tehditleri ve Uluslararası İlişkiler

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu. Hudeyde, uzun bir kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra uluslararası bir havaalanı ve 3 hayati limanı da içermesi nedeniyle Yemen’in en önemli eyaletlerinden biri kabul ediliyor.

İlgili Yazılar