Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nden Yerinden Edilme Uyarısı

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nden Yerinden Edilme Uyarısı

haber haber -
25 0

Piper: “76 Milyon Kişi Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Durumda”

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenleyen yetkili, BM Genel Sekreteri Guterres’in Ülke İçinde Yerinden Edilmeye ilişkin Eylem Gündemi’nin başlatılmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçtiğini hatırlattı.

Doğal Afetler ve Çatışmaların Yerinden Ettiği Kişiler

Piper, dünya genelinde evlerini, geçim kaynaklarını ve bazen resmi kimliklerini kaybetmiş, ülke içinde yerinden edilmiş 76 milyon kişi bulunduğunu ifade etti. Doğal afetler sonucu yerinden olan kişilerin genellikle kısa sürede evlerine döndüğünü ancak Suriye ve Somali gibi ülkelerde yaşanan çatışmaların mağdurlarının uzun yıllardır evlerinden uzak kaldığını belirtti.

Sudan’daki Durum ve BM’nin Çalışmaları

En fazla yerinden edilmenin Sudan’da yaşandığını hatırlatan Piper, ülke içinde yerinden edilmelerle ilgili oranların son 10 yılda iki kat arttığına dikkat çekti. BM’nin 2023’te ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 50 milyon kişiye yardım ettiğini vurgulayan Piper, BM’nin kalıcı çözümler bulmak için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Uzun Vadeli Çözümler İçin Geniş ve Koordineli Eylem Gerekiyor

Piper, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) gibi kurumların yerinden edilmelerle ilgili aktif çalışmalar yürüttüğünü kaydederken, konunun uzun vadeli çözümü için daha geniş ve koordineli bir eylem gerektiğinin altını çizdi. Toplamda 116 ülkede yerinden edilmiş 76 milyon kişi yaşarken, bunların yüzde 90’ının çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı biliniyor.

İlgili Yazılar