Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas: Blinken’ın İsrail’i Ateşkes Anlaşmasında Temize Çıkarma Girişimi

Hamas: Blinken’ın İsrail’i Ateşkes Anlaşmasında Temize Çıkarma Girişimi

haber haber -
32 0

Hamas, Blinken’ın Suç Ortaklığı Politikasını Eleştirdi

Hamas, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın İsrail’i Gazze’deki ateşkes anlaşmasını bozma konusunda temize çıkarma girişiminin, ülkesinin Gazze Şeridi’nde yapılan “soykırım”a suç ortaklığı politikasının bir devamı olduğunu söyledi.

Hamas: Açıklamada İsrail’i Suçladı

Hamas, Blinken’in İsrail’i temize çıkarmaya çalışması ve bir anlaşmaya varılmasını engellemekten Hamas’ı sorumlu tuttuğu şeklindeki tutumu, ülkesinin soykırım savaşına suç ortaklığı politikasının bir devamıdır ifadelerine yer verdi.

Ateşkes Belirsizliği

Biden, 31 Mayıs’ta İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Hamas yönetimi, Biden’ın açıkladığı İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini bildirmişti.

Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, “savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini” belirtmişti.

Blinken: Hamas, Öneriye Geç Yanıt Verdi

Katar’ın Al Jazeera kanalına konuşan Blinken, Başkan Biden’in önerisinin BM, Arap Birliği ile Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas’ın, yanıtını vermekte geciktiğini ve yanıtın diğer tarafların ifade ettiği onayla uyumlu olmadığını kaydetti.

Blinken, Hamas’ın teklifin “daha önce kabul ettiği” bazı hükümlerini, “bazılarının uygulanabilir, bazılarının ise geçerli olmadığını” göz önünde bulundurarak değiştirmeye çalıştığını iddia etti.

İlgili Yazılar