Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas, Gazze’deki Duruma İlişkin Açıklama Yaptı

Hamas, Gazze’deki Duruma İlişkin Açıklama Yaptı

haber haber -
10 0

Hamas Lideri Heniyye, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarına İlişkin Arabulucularla Görüşüyor

‘Hamas’tan yapılan açıklamaya göre Heniyye, İsrail ordusu tarafından Gazze’de işlenen “kapsamlı katliam” ve “zorla yerinden etmeler” devam ederken arabulucularla acil temaslar yürüttü. Heniyye görüşmeler sırasında Gazze, Refah ve diğer kentlerde yaşananların felaket niteliğindeki yansımaları konusunda uyarıda bulundu.

Hamas, İsrail’e Müzakere Sürecinin Başarısızlığını Yükledi

Müzakere sürecinin başarısız olması konusundaki sorumluluğunun tamamen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ordusuna ait olduğunu vurgulayan Heniyye, Gazze, Refah ve diğer yerlerde yaşananların müzakere sürecini başlangıç noktasına döndüreceği konusunda uyardı.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Devam Ediyor

İsrail ordusunun gün içerisinde Gazze kent merkezinin güneybatısında düzenlediği saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi yaralandı; binlerce Filistinli de yerinden oldu. Ayrıca İsrail askerleri, güneydeki Refah kenti başta olmak üzere Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini havadan ve karadan vurmaya devam ediyor.

Ateşkes İçin Müzakereler Yeniden Başlayabilir

Esir takası konusunda anlaşmaya varılması, ateşkesin sağlanması için Tel Aviv ile Hamas arasında gelecek günlerde Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda dolaylı müzakerelerin tekrar yapılması bekleniyor. Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına son vermek adına olumlu ve esnek bir tutum sergilerken, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun müzakerelerin önündeki engelleri artırdığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar