Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hollanda’da Çevreci Grup Extinction Rebellion’ın Protestosu

Hollanda’da Çevreci Grup Extinction Rebellion’ın Protestosu

haber haber -
11 0

Hollanda’da Fosil Yakıtlara Karşı Gösteri

Hollanda’da çevreci grup Extinction Rebellion’ın öncülüğünde yüzlerce kişi, petrol, kömür ve gaz kullanımının durdurulmasını talep eden bir protesto düzenledi.

Göstericiler Trafiği Aksattı

A12 girişinde toplanan göstericiler, şehrin girişini ve geçici parlamento binasının önündeki kavşağı kapatarak trafiği aksattı. Ellerinde çeşitli pankartlar taşıyan aktivistler uzun süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Greta Thunberg da Gözaltına Alındı

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg da gösteriye katılarak destek verdi ancak gözaltına alındı. Göstericiler, hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirirken, yeni hükümetin de iklim krizine karşı yetersiz kaldığını savundu.

Polis Müdahale Etti

Protesto sırasında polis, göstericilere uyarılarda bulunarak müdahale etmeye başladı. Tazyikli su kullanan polis, yolu terk etmeyenleri gözaltına aldı ve bölgeden uzaklaştırdı. Extinction Rebellion grubunun açıklamasına göre, gösteriye katılan tüm eylemciler gözaltına alındı.

Yüzlerce Gözaltı

Lahey kentinde yapılan bu protesto öncesinde de Extinction Rebellion grubunun gösterilerinde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı. Çevreci grup, Hollanda’nın iklim ve ekolojik krizdeki sorumluluğunu vurgulamaya devam ediyor.

İlgili Yazılar