Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’de Haredi Yahudilere Askerlik Muafiyeti Sağlayan Yasa Tasarısı Kabul Edildi

İsrail’de Haredi Yahudilere Askerlik Muafiyeti Sağlayan Yasa Tasarısı Kabul Edildi

haber haber -
19 0

Yasa Tasarısı Parlamentoda Kabul Edildi

İsrail parlamentosunda, Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler) zorunlu askerlikten muaf tutulmasını sağlayan yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. Tasarı, Savunma Bakanı Yoav Galant’ın muhalefetine rağmen 63 milletvekilinin oyuyla onaylandı.

İkinci ve Üçüncü Okuma İçin Oylama Yapılacak

Yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için parlamentonun Dışişleri ve Güvenlik Komitesi’nde ikinci ve üçüncü okumada onaylanması gerekiyor. Haredi Yahudilere askerlikten muafiyet tanıyan bu tasarı büyük tartışmalara neden oluyor.

Haredi Yahudilerin Nüfusa Etkisi

İsrail’deki nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan Haredi Yahudiler, genellikle askerlik hizmetine dini gerekçelerle karşı çıkıyor. Bu kesimin büyük çoğunluğu Batı Kudüs ve Tel Aviv yakınlarındaki belirli bölgelerde yaşıyor.

Askerlik Yükümlülüğü ve Muafiyet

İsrail’de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik hizmeti bulunurken, Haredi Yahudiler 26 yaşına kadar Tevrat Kursları’nda eğitim aldıklarında askerlikten muaf tutuluyorlar. Koalisyon ortağı Haredi partiler, bu muafiyeti yasal güvence altına almak istiyor.

İsrail’de 1 Kasım 2022 seçimlerinden zaferle ayrılan Likud lideri Binyamin Netanyahu’nun koalisyonunda aşırı sağcı ve ultra Ortodoks partilerin bulunması, Haredi Yahudilere askerlik muafiyeti konusundaki politik tartışmaları da derinleştiriyor.

İlgili Yazılar