Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM’den Geçti

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM’den Geçti

haber haber -
16 0

Öğretmenlerin Hak ve Sorumlulukları Belirleniyor

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi, TBMM’de kabul edildi. Bu teklifle, öğretmenlerin hak, ödev, ve sorumlulukları düzenleniyor. Öğretmenler, öğrencilerini temel ilkelere bağlı, milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere sahip bireyler olarak yetiştirmekle görevli olacaklar. Öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarına ayrılıyor ve uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik unvanları tanımlanıyor.

Milli Eğitim Akademisi Kuruluyor

Teklifle birlikte Milli Eğitim Akademisi’nin kurulması öngörülüyor. Akademi, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini sağlayacak eğitim programları hazırlayacak ve uygulayacak. Akademi, öğretmenlere öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve değerleri kazandıracak eğitim faaliyetlerini planlayacak ve izleyecek.

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Görev Tanımları

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi kapsamında aday öğretmenler için Aday Öğretmen Yetiştirme Programı oluşturulacak. Bu program sayesinde aday öğretmenler, görev alacakları kurumun faaliyet alanları esas alınarak görevleri gözlemleyecek ve uygulamalar yapacak. Programı tamamlayan aday öğretmenler, öğretmenliğe atamaları yapılacak.

Eğitim Çalışanlarını Şiddetten Koruma

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nde eğitim çalışanlarının şiddetten korunması da amaçlanıyor. Eğitim çalışanlarına karşı işlenen suçlarda cezaların artırılması ve hapis cezasının ertelenmemesi öngörülüyor.

İlgili Yazılar