Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Pamplona’da San Fermín Festivali Başladı

Pamplona’da San Fermín Festivali Başladı

haber haber -
12 0

Pamplona Belediye Binası’ndan Ateşlenen Fişekle Başladı

Geleneksel olarak Pamplona belediye binasının balkonundan ateşlenen fişekle başlayan festival, bu yıl kentte 75 yıllık geçmişi olan “Duguna Iruneko Dantzariak” dans grubuna adandı.

Beyaz Pantolon ve Kırmızı Fularlarla Kutlandı

Pamplonalılar, yaşasın San Fermin sloganıyla balkondan ateşlenen fişekle birlikte, belediye meydanını tıklım tıklım dolduran binlerce kişi, festivalin ruhuna özgü beyaz pantolon ve atlet giyerek ellerindeki kırmızı fularları boyunlarına takarak 14 Temmuz’a kadar sürecek festivalin başlamasını kutladı.

Filistin’e Destek Verildi

Festivalin açılışı sırasında meydanda Filistin bayrağı açılarak, Filistin’e destek verildiği de görüldü. Pamplona Belediyesi, festival kapsamında toplam 514 kültür-sanat etkinliği düzenleneceğini açıkladı.

Güvenlik Kurallarına Dikkat Edilmeli

Kent merkezinde 875 metrelik güzergahta yapılacak boğa koşularında, 1910’dan bu yana sonuncusu 2009’da olmak üzere 16 kişi, boğadan aldığı boynuz darbelerinden hayatını kaybetmişti. Kurallar gereği 6 boğa ve 6 öküz ile yapılan koşuya katılmak için sağlıklı ve 18 yaşından büyük olmak gerekirken, güvenlik kurallarına uymayanlara 3 bin euroya kadar para cezası verilebiliyor.

İlgili Yazılar