Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Şili Devlet Başkanı Boric’ten İsrail’e Sert Tepki

Şili Devlet Başkanı Boric’ten İsrail’e Sert Tepki

haber haber -
23 0

Boric, BM Sözleşmesi Çerçevesinde İsrail’e Müdahil Olacaklarını Duyurdu

Şili Devlet Başkanı Boric, Kongre’de yaptığı konuşmada 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi çerçevesinde İsrail’e açılan davaya müdahil olacaklarını açıkladı. Boric, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde ayrım gözetmeksizin masum sivilleri hedef aldığını vurgulayarak, “Bugün bir şeyi ifade etmeyi kendimde görev addediyorum. Gazze’de olanlar karşısında öfkemizi belirtmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Gazze’de İnsani Felaket Yaşandığını Belirtti

Boric, İsrail ordusunun saldırılarında özellikle kadın ve çocuklar olmak üzere masum sivillerin hayatını kaybettiğini ifade ederek, “35 binden fazla insan öldürüldü. Gazze’nin alt yapısı tamamen yerle bir edildi. Uluslararası kamuoyunun sağlam bir tepki göstermesinin zamanı geldi.” şeklinde konuştu. Boric, UAD’de İsrail’e karşı açılan davaya müdahil olacaklarını belirtti.

Barbarlığı Asla Kabul Etmediklerini Vurguladı

Boric, “Barbarlık nerede, ne şekilde olursa olsun asla kabul etmeyiz. Hamas’ın terörist saldırılarını da şüphesiz kınadık. Bütün rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini ifade ettik.” diyerek, Şili’nin bu konudaki argümanlarının UAD’ye götürülmesi için talimat verdiğini söyledi. Boric’in sözleri Kongre’dekiler tarafından uzun süre alkışlandı.

İlgili Yazılar