Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu Almanya’da “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası” Konusunda Bilgilendirme Yaptı

Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu Almanya’da “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası” Konusunda Bilgilendirme Yaptı

haber haber -
26 0

Başkonsolos İzbul ve Vatandaşlık Servisi Yetkilisi Beyza Usta, Almanya’da Yürürlüğe Girecek Yasaya İlişkin Bilgi Verdi

Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, Almanya’da 27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası” kapsamında, Türk vatandaşlığına yeniden başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Başkonsolos İzbul: “Yasanın 27 Haziran’da Yürürlüğe Gireceğini Hatırlatmak İsterim”

Başkonsolos İzbul, yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın 27 Haziran’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, daha önce Alman vatandaşlığına geçmiş olanların da bu süreçte Türk vatandaşlığına geri dönüş işlemlerinin başkonsolosluklarca kabul edileceğini vurguladı.

Beyza Usta: “Müracaatlar Konsolosluklar Tarafından Alınacaktır”

Vatandaşlık Servisi yetkilisi Beyza Usta ise konuyla ilgili detayları anlatarak, Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bilgilendirme kitapçığının internet üzerinden hizmete sunulduğunu belirtti. Usta, müracaatların vatandaşların bağlı olduğu konsolosluklar tarafından alınacağını ve gerekli belgelerin belirlenmesi sürecine dair bilgilerin randevu alındıktan sonra verileceğini açıkladı.

Usta: “Belgelerin Tercüme Edilmesi Gerekebilir”

Usta, Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşı olduktan sonra yaşanabilecek durum değişikliklerinin belgelenmesi için bazı belgelerin gerekebileceğini ve bu durumda başkonsoloslukların listesinde bulunan tercümanlara başvurulabileceğini ifade etti.

Yetkililer, Soruları da Yanıtladı

Başkonsolosluğun düzenlediği bilgilendirme toplantısında, salonda bulunan vatandaşların soruları da yetkililer tarafından yanıtlandı. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına sağlanan bu bilgilendirme toplantısının katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

İlgili Yazılar