Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Biden’in İsrail ve Hamas Arasındaki Müzakereler İçin Yeni Ateşkes Önerisi

Biden’in İsrail ve Hamas Arasındaki Müzakereler İçin Yeni Ateşkes Önerisi

haber haber -
16 0

Fidan ve Blinken, İsrail ve Hamas Arasındaki Müzakereleri Ele Aldı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan ile Blinken görüşmede, Hamas ve İsrail arasındaki müzakerelerde gündeme getirilen son teklifi ele aldı. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıkladı.

Biden’in 3 Aşamalı Yeni Ateşkes Önerisi

Biden, yeni taslağın 3 aşamadan oluştuğunu belirtti. İlk aşamada 6 haftalık bir süreç öngörülüyor. Bu süreçte İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve rehinelerin bir kısmının serbest bırakılması planlanıyor. Ayrıca yaşlı ve kadın rehinelerin serbest bırakılması ile insani yardımların artması öngörülüyor.

İkinci Aşama: Çatışmaların Kalıcı Olarak Sonlandırılması

Biden, 6 haftalık ilk aşamanın tamamlanmasının ardından İsrail ve Hamas’ın çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması için ikinci aşamaya geçeceğini belirtti. Bu aşamada kalan rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini ve geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini ifade etti.

İsrail ve Hamas arasındaki müzakerelerin bu yeni öneri doğrultusunda ilerleyeceği belirtilirken, sürecin barış ve istikrarın sağlanması yönünde önemli bir adım olabileceği vurgulanıyor.

İlgili Yazılar