Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir Mahkemesi Anayasa’ya Aykırılık İddialarını Reddetti

İzmir Mahkemesi Anayasa’ya Aykırılık İddialarını Reddetti

haber haber -
19 0

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’na İlişkin Rekabet Yasağı İddiaları

İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, bir davada gündeme gelen 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun “rekabet yasağı” hükümlerinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla harekete geçti.

Anayasa Mahkemesi’ne Başvuru Yapıldı

Mahkeme, rekabet yasağının işçinin çalışma ve sözleşme özgürlüğüne müdahale ettiği ve ekonomik geleceğini etkileyebileceği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak Anayasa Mahkemesi, düzenlemelerin iptal istemlerini reddetti.

İşçi ve İşveren Menfaatleri Dengelendi

Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçede, işçilerin hizmet sözleşmesinin sona ermesinden sonra işverenle rekabet etmekten kaçınmayı taahhüt etmesinin işverenin ve işletmenin menfaatini koruduğu belirtildi. Gerekçede, işçinin rekabet yasağı kapsamını işçi lehine sınırlandıran düzenlemelerin zorunlu olduğu vurgulandı.

Rekabet Yasağı Süresi ve Sınırları

Gerekçede, rekabet yasağının süresinin en fazla iki yıl olabileceği belirtildi. İşçinin ekonomik geleceğini tehlikeye düşürecek sınırlamaların getirilemeyeceği vurgulandı. Böylece, tarafların çatışan menfaatlerinin dengelendiği ve işçinin haklarının korunduğu sonucuna varıldı.

İlgili Yazılar