Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haberler
  4. »
  5. Herkes Gece Boyunca Sokaklardaydı

Herkes Gece Boyunca Sokaklardaydı

admin admin -
24 0

İran içerisinde 450’den çok insanın yaşamını yitirmiş olduğu depremin sonrasında binlerce sayıdaki insan dondurucu soğuğa karşın evlerine giremedi.

Sarsıntının 1060 kilometre uzaklıktaki Dubai’de gökdelenleri salladığı bildiriliyor. Depremin hissedildiği ülke sayısı 14.

Irak-İran sınırını yerle bir eden son 50 yılın en büyük depreminde kurtarma operasyonları gece saatlerinde sona erdi. Ekipler artık sadece depremzedelere yardım ulaştırıyor.

Resmi televizyon Press TV, deprem bölgesinde ekiplerin çalışmaya devam ettiğini ancak ölü sayısının artmasının beklenmediğini izleyicilerine aktardı.

Reuters haber ajansı, 450’den fazla insanın yaşamını yitirdiği 7.3’lük felaketin ardından binlerce İranlının dondurucu soğuğa rağmen geceyi sokaklarda geçirdiğini bildiriyor.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, Zagros Dağları’ndaki Serpulzihab’ı yerle bir eden sarsıntının korkusuyla kimsenin uyumadığını aktarıyor. Kentte devletin yaptırdığı Mehr Evleri’nin birçoğu enkaza döndü. AP, konutların bir önceki cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde inşa edildiği bilgisini verdi.

Serpulzihab’taki tek hastanenin depremde yıkılması üzerine Ordu birlikleri sahra hastanesi kurdu, ağır yaralı birçok depremzede ise başkent Tahran’daki hastanelere taşındı.

7 binden fazla insanın yaralandığı bölgede halen 1000 kadar yaralı hastanelerde tedavi görüyor.

Geniş bir alanda telefonlar çalışmıyor, elektrik ve su hatlarında da kesintiler var.

Deprem ordu binalarına da hasar verdi, sayısı açıklanmayan askerler öldü.

Merkez üssü Irak’ın halepçe kentinin yakınları olan büyük depremin 1060 kilometre mesafedeki Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildiği bildiriliyor. Dubai’deki gökdelenler deprem sırasında sallandı.

Irak ve İran’la birlikte sarsıntı Türkiye, Suriye, Suudi arabistan, Kuveyt, Lübnan, İsrail, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Pakistan, Azerbaycan ve Ermenistan’da da hissedildi.

Sınırın Irak tarafında yedi can kaybı var.

İran’da bugüne kadar olan en ağır depremlerden biri, 2003 yılında gerçekleşti. Merkez üssü tarihi Bam kenti olan 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 31 bin insan yaşamını yitirmişti

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir