Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Savunma Bakanı: Hamas’tan Endişe Verici İşaretler

İsrail Savunma Bakanı: Hamas’tan Endişe Verici İşaretler

haber haber -
40 0

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Netzarim Koridoru’nda Açıklamalarda Bulundu

Yediot Ahronot gazetesinde yayımlanan habere göre, İsrail Savunma Bakanı Gallant, İsrail ordusu tarafından kontrol edilen Netzarim Koridoru’nda askerleri teftişi sırasında bir açıklama yaptı. Gallant, konuşmasında “Hamas’ın esir değişimi konusunda herhangi bir anlaşmaya varma niyetinde olmadığına dair endişe verici göstergeler gözlemledik. Bu, çok yakında Refah’ta ve Gazze Şeridi’nin diğer yerlerinde güçlü bir askeri operasyon anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Esir Takası Görüşmeleri Devam Ediyor

Mısır ile Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı, Kahire’de görüşülüyor. İsrail, Hamas’ın ateşkes teklifine yanıt vermeden Kahire’ye heyet göndermeyeceğini ve savaşı bitirmeyi kabul etmediğini açıklıyor. Başta Başbakan Binyamin Netanyahu olmak üzere İsrail’deki üst düzey isimler, Gazze Şeridi’nin güneyinde en az bir kez zorla yerinden edilmiş 1,5 milyon kadar Filistinlinin sığındığı Refah’a kara saldırısı düzenleyeceklerini, uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen yineliyor.

Hamas ise imzalanacak esir takası anlaşmasında Gazze’deki savaşın sona ereceği kalıcı ateşkes konusunda güvence talep ediyor. İsrail makamlarına göre Gazze Şeridi’nde bazıları hayatta, bazıları ölü 130’dan fazla İsrailli esir bulunuyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülen İsrailli esirlerin sayısının 70’i geçtiğini duyurmuştu.

Uluslararası Toplumdan Uyarılar Geliyor

İsrailli esirlerin yakınları ve destekçileri, Refah’a düzenlenecek saldırının “esirlerin hayatını hiçe saymak anlamına geldiği” uyarısında bulunuyor. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 24 binden fazlası kadın ve çocuk 34 bini aşkın Filistinli öldü. Gazze Şeridi’ndeki insani felaket ve yıkım karşısında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda “soykırım” suçlamasıyla yargılanıyor.

İlgili Yazılar