Ana sayfa Guncel Manavgat küllerinden doğuyor

Manavgat küllerinden doğuyor

32
0

Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçen yıl 28 Temmuz’da başlayıp 10 gün süren ve ‘Türkiye’nin en büyük orman yangını’ olarak kayıtlara geçen Manavgat yangınında, 50 bin hektarı ormanlık toplamda 75 bin hektar alan zarar gördü.

Günler süren yangında; Gündoğmuş, Alanya, Akseki ve İbradı ilçeleri de dahil 5 ilçede 59 mahallede çok sayıda ev, iş yeri, tarım alanı, evcil ve yabani hayvan yok oldu, 2’si orman işçisi 8 kişi hayatını kaybetti.

Alevlerin söndürülmesinin ardından Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nce yanan alanlarda temizlik yapıldı, sonbaharda ayrıca tohum ekimleri ve fidan dikimleri başlatıldı.

Şu ana kadar yanan alanların yüzde 80’inin temizlediğini belirten Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, “Bu alanlarda da yaklaşık 6 milyon metreküp ağacın 5 milyon metreküpüne yakını temizlendi. Yangında zarar gören bu ağaçlar ihale yöntemiyle satıldı ve ahşap sanayinde değerlendirilecek. Mayıs sonu itibarıyla da alan tamamen temizlenmiş olacak” dedi.

Yanan alanların yeniden ağaçlandırılması için 3 yöntem uyguladıklarını anlatan Dikici, hiç ulaşılamayacak, çok taşlık ya da kayalıkların doğal haline bırakıldığını ve bu şekilde kendini yenileme şansı olduğunu söyledi.

Dikici, ikinci yöntemin tohumla olduğunu belirterek “Tohumlamada ise kozalakların içindeki tohumlar yangın ne kadar şiddetli de olsa kendini kozalağın içinde koruyabiliyor, bu tohumlar toprakla buluştu. Biz de kasım ayından beri rakıma göre tohum atmaya başladık ve 15 Mart’ta bitirdik. Yaklaşık 40 bin hektar alana, 72 ton kızılçam tohumu attık” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here