Ana sayfa Guncel Sahillerde denizanası korkusu

Sahillerde denizanası korkusu

87
0

TÜDAV’ın Ulusal Denizanası ve Benzeri Türler İzleme Programı’nın Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de görülen ve birçoğu zehirli olan denizanaları ile ilgili yürütülen ‘Ya Yakarsa Projesi’ kapsamında birçok denizanasının kaydı oluşturuldu.

Dünyanın birçok yerinde de görülmekle beraber Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Marmara’da toplam 18 tür denizanası ile 5 tür denizanası benzeri jelatimsi tür bulunuyor. Bu türlerden bazıları zehirli, bazıları da özellikle balıkçılık ve deniz ekosistemi açısından büyük tehlike taşıyor.

Ayrıca son günlerde Antalya kıyılarında karaya vurma vakalarıyla dikkat çeken Rhopilema nomadica (Göçmen denizanası) türü denizanasının ise aslında Akdeniz’e ait bir tür olmadığı, Süveyş Kanalı aracılığıyla bölgeye geçtiği belirtildi.

Denizlere Süveyş Kanalı aracılığıyla geçen diğer türlerin Aequorea globosa (yuvarlak denizanası) ve Cassiopea andromeda (ters-düz denizanası) gibi türler olduğu kaydedildi. 1980’li yıllarda gemilerin balast sularıyla Türkiye sularına giriş yapan bir türün de Mnemiopsis leidyi (taraklı medüz) olduğu, bu türün balık yumurta ve larvalarını yemesiyle balık stoklarında ciddi azalma yaşandığı aktarıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here