Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yerel Haberler
  4. »
  5. Rusya NATO’yu Çok Sert Bir Şekilde Suçladı

Rusya NATO’yu Çok Sert Bir Şekilde Suçladı

admin admin -
55 0

Rusya’nın Savunma Bakanı görevindeki Sergey Şoygu, NATO’nun Rusya sınırında yer alan askeri varlığını arttırmış olduğunu, ilave askeri birlikler konuşlandırmış olduğunu ve saldırı silahlarını sevk etmekte olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Eylül ayında gerçekleşen Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2017’yle ilgili sert eleştirilerin NATO’nun faaliyetlerini gizlemek amacıyla yapıldığını söyledi.

Tatbikatın eylül ayında yapıldığının altını çizen Şoygu, planlı ve savunma amaçlı bir tatbikat olmasına rağmen Batılı ülkelerin saldırılarına ve suçlamalarına maruz kaldıklarını söyledi.

Savunma Bakanı, “Batı medyası tarafından yayınlanan eleştirel haberler, NATO’nun Rusya ve Belarus sınırları yakınındaki giderek artan faaliyetlerini gizleme amacı taşıyor. İttifak, doğu kanadındaki operasyon ve muharebe hazırlık faaliyetlerini yoğunlaştırıyor, ayrıca nükleer silah kullanma konusunda çalışmalar yürütüyor” ifadelerini kullandı.

“NATO, SINIRIMIZA SALDIRI SİLAHLARI SEVK EDİYOR”

NATO’nun Rusya sınırındaki askeri varlığını artırdığına, ilave askeri birlikler konuşlandırdığına ve saldırı silahları sevk edildiğine dikkat çeken Şoygu, İttifak güçlerinin düzenli olarak kapsamlı askeri tatbikat de düzenlediğini vurguladı.

Sergey Şoygu, “Bu eylemler, stratejik istikrara zarar veriyor ve savunma amaçlı karşı tedbirler alma ihtiyacı doğuruyor” sözlerini kullandı.

100 BİN ASKER KATILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Rusya ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken Rusya, Soğuk Savaş’tan bu yana yaptığı en büyük askeri tatbikatı yapmış, NATO birliklerinin Rusya sınırındaki Doğu Avrupa ülkelerine konuşlandırılmasının ardından Rusya, 14-20 Eylül tarihleri arasında 100 bin askerin katıldığı iddia edilen tatbikatla gövde gösterisi yapmıştı.

Rus yetkililer ise tatbikata, 12 bin 700 asker ile 70 savaş uçağı, 250 tank, 200 topçu sistemi, 10 savaş gemisi, füze savunma sistemleri ve havan topları dahil olmak üzere 680 askeri aracın katılacağını açıklamıştı.

Rusya’nın da taraf olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının askeri tatbikatları izleme çerçevesini oluşturan Viyana Sözleşmesi’ne göre, 13 binden fazla askerle yapılan tatbikatların denetlenmesi zorunlu.

NATO: ZAPAD 2017 AGRESİF BİR MESAJ VERİYOR

Bir NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “NATO ve Rusya yetkilileri, temmuz ayında düzenlenen NATO-Rusya Konseyinde askeri tatbikatlarla ilgili karşılıklı bilgilendirme yaptı. Rusya ZAPAD 2017’ye 13 binden az askerin katılacağını bildirdi. Ancak Rusya’nın resmi olarak bildirdiği rakamdan çok daha fazla askerin tatbikata katıldığını düşünüyoruz.” demişti.

NATO yetkilisi, “ZAPAD 2017 son dönemlerde gözlemlediğimiz daha agresif bir Rusya tutumuyla örtüşüyor. Rusya savunma bütçesini ve sınırlarımızdaki askeri varlığını artırmaya devam ediyor.” diye konuşmuştu.

Rusya’nın komşu ülkelere karşı askeri güç kullanmaya meyilli olduğunu Ukrayna’da yaşananların açıkça gösterdiğini vurgulayan NATO yetkilisi, “ZAPAD 2017’nin askeri bir amacı var. Ama öte yandan tatbikat kasıtlı bir şekilde agresif mesaj gönderiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir