Haber Adresi – Haberadresi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Farklı Kaydet: Dijital Olarak Üretilmiş Mimari İçeriklerin Arşivlenmesi

Farklı Kaydet: Dijital Olarak Üretilmiş Mimari İçeriklerin Arşivlenmesi

admin admin -
9 0

 

SALT Galata’daki konuşma programında, mimarlık alanında üretilen dijital arşivlerin işlenmesi ve erişim konusunun yanı sıra dijital verilerin korunmasında yararlanılan teknolojiler irdelenecek.

1 Aralık Cuma, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin Mayıs 2017’de Kalebodur desteğiyle başlattığı Farklı Kaydet: Dijital Olarak Üretilmiş Mimari İçeriklerin Arşivlenmesi program serisi devam ediyor. SALT Galata’daki konuşma programında, Canadian Centre for Architecture’dan (CCA) dijital arşiv uzmanı Tim Walsh’ın görüntülü konferansını takiben, University of Freiburg’da dijital koruma alanında bir araştırma grubunu yöneten, doktora sonrası araştırmacı Klaus Rechert bir sunum yapacak.

1980’lerde bilgisayarın mimari tasarım süreçlerinin bir parçası olmaya başlamasıyla kalemle yapılan çizimlerin yerini dijital ortamda üretilen çizimler aldı. CAD, BIM, 3D model dosyalarını içeren interaktif yapıda ve yazılım tabanlı olan bu içerikler, gelişmekte olan dijital toplumda önemli birer fikrî belge niteliğini taşıyor. Ancak, bu kayıtların korunarak geleceğe aktarımı konusunda tanımlı bir standart henüz bulunmuyor. Bu çerçevede Walsh, mimarlık alanında üretilen dijital içeriklerin işlenmesi ve erişime sunulması için CCA’de yürütülen pratikler ile karşılaşılan sorunları detaylandıracak. Rechert ise, bir dijital içeriğin teknik yapısının sistemizasyonu ile iş akışlarının yanı sıra, dijital verilerin korunmasında yararlanılan ve Emulation-as-a-Service (EaaS) olarak bilinen emülasyon teknolojisini anlatacak.

Konuşma dili İngilizce’dir; Türkçe’ye simultane çeviri yapılacaktır.

PROGRAM
19.00 SALT Araştırma Arşiv Yönetmeni Melis Cankara, açılış konuşması

19.10 Tim Walsh, “Dijital Olarak Üretilmiş Mimari Kayıtların Korunması ve Erişim: CCA’de Karşılaşılan Sorunlar ile Yöntemler” (görüntülü konferans)

19.30 Klaus Rechert, “Dijital Olarak Üretilmiş Varlıkların Korunması: Emülasyon Tabanlı Bir Strateji, Araçlar ve İş Akışı”

Tim Walsh Kanada, Montreal’de bulunan CCA’de, dijital arşivlerin işlenmesi için iş akışları ile yazılımlar geliştirip uygulayan ve dijital materyallerin uzun vadeli korunması üzerine çalışmalar yürüten bir ekibi yönetiyor.

Klaus Rechert 2013’te doktora derecesini aldığı University of Freiburg’da, dijital koruma, tekrarlanabilir bilim ve araştırma verilerinin yönetimiyle ilgili çeşitli ulusal ve uluslararası projelerin yöneticiliğini yapıyor.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, 2012 yılından bu yana SALT ile iş birliğini sürdüren Kalebodur tarafından desteklenmektedir.

SALT’ın Kalebodur iş birliğiyle hazırladığı Farklı Kaydet: Dijital Olarak Üretilmiş Mimari İçeriklerin Arşivlenmesi serisi kapsamındaki bu program, Goethe-Institut İstanbul’un desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir